Genel İndirim Oranı: %30
Ütopyadan Bilime Sosyalizmin Gelişimi

“Modern sosyalizm, içeriği bakımından, her şeyden önce, bir yandan mülk sahipleri ile mülksüzler, kapitalistler ile ücretli emekçiler arasındaki günümüz toplumunda hüküm süren sınıf karşıtlıklarının, diğer yandan da üretimde hüküm süren anarşinin kavranmasının ürünüdür.”

Engels’in bu cümleyle başlayan eseri, Karl Marx’ın sözleriyle, “bir bilimsel sosyalizme giriş metni oluşturdukları söylenebilecek olan” pasajlardan oluşuyor.

Marksizm, Fransız aydınlanmacılığının bir devamı mıdır? Ütopyacı sosyalizm anlayışlarından nerelerde ayrılır, bunların hangi özelliklerini sahiplenir? Felsefeye ve doğa bilimlerine nasıl yaklaşır? Materyalist tarih anlayışının ayırt edici özellikleri nelerdir? İnsanlığın zorunluluk dünyasından özgürlük dünyasına sıçrayışı nasıl gerçekleşecek? Proletarya hareketinin teorik ifadesi olan bilimsel sosyalizmin bu konudaki görevi nedir?

Ütopyadan Bilime Sosyalizmin Gelişimi, Marksizmle ilgili temel soruların pek çoğunu yanıtladığından, farklı dillere en çabuk çevrilen Marksist klasiklerden biri olmuştu.

Kitap Özellikleri
Yazar: Friedrich Engels
Çeviri: Erkin Özalp
Orijinal Adı: Die Entwicklung des Sozialismus von der Utopie zur Wissenschaft
ISBN: 978-605-172-315-0
Sayfa Sayısı: 112
Baskı Sayısı ve Tarihi: 1.Basım.01,2019

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Ütopyadan Bilime Sosyalizmin Gelişimi

  • 14,00 TL
  • 9,80 TL

Etiketler: Ütopyadan Bilime Sosyalizmin Gelişimi