ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Kalkın Nazım'a Gidelim
Fahri ERDİNÇ
Fiyatı: 14.00 TL

Fahri Erdinç'le Nâzım Hikmet arasında yıllarca süren bir usta-çırak ilişkisi, onları yurt dışında buluşturan bir yazgı ortaklığı, siyasal çalışma sürecinde oluşan bir yoldaşlık ilişkisi vardır.


Fahri Erdinç, Kalkın Nâzım'a Gidelim kitabında bütün bu ilişkilerden yola çıkarak anılarını anlatıyor. Nâzım gerçeğini anlatmak savıyla yazılan birtakım kitaplarda onu yalnız bir yönüyle, sözgelimi yalnızca ideolojik çizgisi içinde, örgütünün anlam ve eylem sınırlarıyla bir militan olarak ya da yalnız kusurlarıyla görmek ve göstermek isteyenlere karşı çıkmak için.


Erdinç'e göre, o hem sanatçı, hem militan olarak her yanıyla, her türlü aydınlıkta görülmeli ve gösterilmeli. Bunun için de, günlük gerçeği içinde insan Nâzım, seven Nâzım, yaşayan Nâzım ortaya çıkarılmalı.


Kalkın Nâzım'a Gidelim, birlikte geçirilen günlerin ve yaşanan olguların anılarını dile getirirken, içten anlatımı ve sürükleyici kurgusuyla Nâzım gerçeğini anlamaya ve anlatmaya katkı sağlayan önemli bir çalışma.

Kitap No : 3
ISBN : 978-9944-5688-3-8
Sayfa Sayısı : 160
Baskı : 2. Baskı, Mart 2017, İstanbul
Editör : Kemal ÖZER
Düzeltme : Müzeyyen ÇELİK
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Şendoğan YAZICI

Yorumlar
Akhisar’ın M. Gorki’si: Fahri Erdinç
Nazmi BAYRI
Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim üçlemesi M. Gorki’nin unutulmaz otobiyografik romanlarıdır ve aynı zamanda toplumcu gerçekçi edebiyatın önemli yapıtlarıdır. Bizim edebiyatımızda da bu içerikte eserler veren yazarlarımızın başında Orhan Kemal ve Fahri Erdinç gelir. Ardından birçok yazarımızın bu yolda verimleri olmuştur. Bunlardan Muzaffer İzgü (Zıkkımın Kökü), Adnan Binyazar (Masalını Yitiren Dev) aklıma ilk gelenler. Bu eserler dönemlerinin siyasal, toplumsal...
devamı...
Destur Ya Teami
Ali C. TOPRAK
Fahri Erdinç adını daha önce duymadıysanız kendinizi suçlamayın. Bu ismi duymamanız, onun iyi bir yazar (şair, öykücü) olduğunu bilmemeniz için gerekenlerin çoğu yapıldı. “Çoğu” diyorum, çünkü hepsi yapılsaydı şu an bu yazı da olmayacaktı. Fahri Erdinç, şiir (Şen Olasın Halep Şehri, İşte Böyle), öykü (Destur Ya Sefalet, Akrepler, Âsi, Memleketimi Anlatıyorum, Diriler Mezarlığı, Canlı Barikat), roman (Alinin Biri, Acı Lokma, Kore Nire, Kardeş Evi), piyes (Göç), inceleme (Türkiye'de Çocuklar)...
devamı...
“Kalkın Fahri Erdinç’e gidelim”
Mustafa GÜNAY
Erdinç’in edebiyat yolculuğu şiirle başlar. 1945’te yayımlanan ilk kitabı şiirlerinden oluşur: Şen Olasın Halep Şehri. Birkaç yıl önce, bu kitapta yer alan “Ölümüm” başlıklı şiir, Orhan Veli’nin kayıp şiiri olarak okura sunulmuş, ancak şiirin Fahri Erdinç’e ait olduğu anlaşılmıştır. Bu olay bir ölçüde onun yeniden hatırlanmasına vesile olmuştur. Öykü kitapları ve romanlarından bazıları şunlardır: Destur Ya Sefalet, Alinin Biri, Kardeş Evi, Diriler Mezarlığı, Kore Nire. Ayrıca öykülerinden bazı...
devamı...
Fahri ERDİNÇ'i Okumaya Başlarken
Kemal ÖZER
Aynı başlıkla bir yazı daha yazmıştım 1979'da. O yıl, Fahri Erdinç'in bütün kitaplarını basmak üzere yola çıkılmış, ilk olarak iki romanı yayınlanmıştı çünkü. Arkası gelecek, öyküleriyle şiirleri, öteki romanlarıyla anı ve mektupları cilt cilt gün ışığına çıkarılacaktı. Dizinin başlaması, bu girişimin gerçekleşmesine katkı sağlayanlar arasında bulunduğum için bana da heyecan veriyor, yıllarca o günleri nasıl beklediğine yakından tanık olduğum Erdinç'in sevincini kendisiyle paylaşmak...
devamı...
Fahri ERDİNÇ
Turgay FİŞEKÇİ

Kimi yazarların yaşam serüvenleri yapıtlarının önüne geçer. Öncelikle başlarından geçen ilginç olaylarla anımsarız onları. Fahri Erdinç de böylesi yazarlarımızdan.

Sabahattin Ali'nin 1948'de Bulgaristan'a geçmeye çalışırken sınırda öldürülmesinden bir yıl kadar sonra Fahri Erdinç de iki arkadaşıyla birlikte aynı serüvene girişir ve başarılı olur. Bu tarihten sonraki hayatı göçmen bir yazarın hayatı olarak sürecektir.

Şu günlerde Yordam Kitap yazarın iki kitabını...

devamı...

Website Security Test