ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Arap Ülkelerinin Yakın Tarihi
16. Yüzyıldan 20. Yüzyıla
Borisoviç LUTSKİY (Çeviri: Turan KESKİN)
Fiyatı: 22.00 TL
Sovyet Arap tarihçileri okulunun kurucusu olarak kabul edilen, önde gelen Arap tarihi uzmanlarından Vladimir Borisoviç Lutskiy’nin (1906-1962) kaleme aldığı Arap Ülkelerinin Yakın Tarihi, Arapların sistematik bir tarihinin yazılmasına yönelik ilk girişimlerden biridir. Lutskiy bağımsız bir tarih disiplini olarak Arap ülkelerinin modern tarihi alanındaki eğitimine 1930’larda başladı. Kendisini tamamen konusuna adamış hevesli biri olarak, yeni yollar denemekten hiçbir zaman çekinmeyen yazar, haklı olarak Sovyet Arap tarihçileri okulunun kurucusu olarak kabul edilir.

Lutskiy, Arap ülkelerinin tarihinin 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başındaki I. Dünya Savaşı’na kadar uzanan yaklaşık 500 yıllık bir dönemini ana hatlarıyla ele alır, nirengi noktalarını verir; Arap tarihini sistematikleştirir ve genelleştirir. Lutsky Marksist bir bakış açısıyla yazar. Avrupa devletlerinin sömürgeci politikalarını şiddetle eleştirir ve bu onların Doğu’daki varlıklarının bölgenin kaderi üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koyar.
Orijinal Ad : Modern History of the Arab Countries
Kitap No : 142
ISBN : 978-605-5541-43-9
Sayfa Sayısı : 368
Baskı : 1. Baskı, Aralık 2016, İstanbul
Düzeltme : Doğan ERGÜN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Osmanlı'nın Arka Bahçesi Batı'nın Av Sahası
Yüksel IŞIK
Tarihi, Marksist bir bakış açısıyla irdeleyen Lutskiy'nin ölümünden sonra bir araya getirilen ve Arap ülkelerinin sistematik tarihinin yazılmasına yönelik ilk girişim olarak kabul edilen kitap, Mağrip'ten Maşrık'a Arap coğrafyasının son beş yüz yılını anlatıyor. Bizim için Arap coğrafyası, sonradan görme diye küçümsediğimiz kapı komşumuzun geniş bahçesi gibi! Böyle bir algı geliştirmemizde ise İslamiyet'in yükseliş döneminde yönünü Anadolu'ya dönen İslam akıncıları kadar, Osmanlı'nın...
devamı...

Website Security Test